субота, 9 травня 2020 р.

Історія Королівства Іспанія та Рспубліки Ірландія

Історія Королівства Іспанія
Іспа́нія (заст. Еспа́нія[2][3] від ісп. EspañaМФА[esˈpaɲa]заст. Гишпа́нія[4] від лат. Hispania), офіційно Королі́вство Іспа́нія (ісп. Reino de España) — держава на південному заході Європи, із заморськими територіями через Гібралтарську протоку та Атлантичний океан. Її континентальна європейська територія займає більшу частину Піренейського півострова. До складу країни також входять два архіпелаги: Пітіузькі острови в Середземному морі, і Канарські острови біля узбережжя Африки в Атлантичному океані. Африканські анклави СеутаМелілья та Пеньон-де-Велес де ла Гомера роблять Іспанію єдиною європейською країною, яка має фізичний кордон з африканською країною (Марокко). Кілька невеликих островів в Алборанському морі також є частиною території Іспанії. Материкова частини країни омивається Середземним морем на півдні та сході, за винятком невеликої сухопутної межі з Гібралтаром; на півночі та північному-сходу межує з Францією (623 км) та Андоррою (63,7 км); на заході — з Португалією (1214 км) та Атлантичним океаном.
З площею території у 505 990 kм2 (5,4464×1012 sq ft), Іспаніє є найбільшою країною Південної Європи, другою за величиною країною Західної Європи та Європейського Союзу та червертою за розміром країною Європейського континенту. З населенням у понад 46 мільйонів, Іспанія є четвертою за кількістю населення країною Європейського Союзу. Столиця країни — Мадрид; серед інших важливих мегаполісів БарселонаВаленсіяСевільяСарагосаМалага та Більбао.
Іспанія — світська представницька демократія та конституційна монархія,[5] з Королем Філіпом VI у статусі глави держави. Іспанія — розвинена країна[6] з високим рівнем доходу, четвертим за розміром номінальним ВВП. Країна є членом Організації Об'єднаних НаційЄвропейсьського СоюзуЄврозониРади ЄвропиСередземноморського союзуПівнічноатлантичного альянсуОрганізації економічного співробітництва та розвиткуШенгенської ЗониСвітової Організації Торгівлі та багатьох інших міжнародних організацій. Не будучи офіційним членом, Іспанія є "постійним спостерігачем" самітів Великої двадцятки, приймаючи участь у кожному з них, що, де-факто, робить її частиною групи.[7]
                                                                      Історія Республіки Ірландія
Ірла́ндія (ірл. Éire — МФА[ˈeːrʲə]англ. Ireland), також відома, як Республіка Ірландія (ірл. Poblacht na hÉireannангл. Republic of Ireland) — держава в північно-західній Європі, що охоплює 26 з 32 графств (5/6 території) острову Ірландія. Вираз «Республіка Ірландія» (ірл. Poblacht na hÉireann) є лише характеристикою держави, проте не її назвою. Столиця — місто Дублін, розташоване у східній частині острова. Близько 40% з 4,9 мільйонного населення країни 4.9 проживає у Дублінській агломерації.[4] Суверенна держава розділяє свій єдиний наземний кордон з Північною Ірландією, що перебуває під владою Об'єднаного Королівства. Окрім того, вона оточена Атлантичним океаном, з Кельтським морем на півдні, протокою Святого Георгія на південному сході та Ірландським морем на сході. Ірландія — унітарнапарламентська республіка.[5] Законодавчий орган, Ерахтас, складається з нижньої палати — Дойл Еренверхньої палати — Сенад Ерен та обраного президента (ірл. Uachtarán), який в основному виконує функції церемоніального глави держави, однак, має деякі важливі повноваження та обов'язки. Функцію глави уряду виконує Тишех (прем'єр-міністр, буквально "начальник"), якого обирає Дойл Ерен та призначає Президент; Тишех, у свою чергу призначає інших урядових міністрів.
Країну було утворено, як Ірландську Вільну державу у 1922 році в результаті Англо-ірландського договіру. Країна мала статус Домініону до 1937 року, коли була прийнята нова конституція, за якою держава отримала назву "Ірландія" і фактично стала республікою, з обраним невиконавчим президентом на посаді глави держави. Пізніше, після прийняття Закону 1948 р. про Республіку Ірландія (англ. Republic of Ireland Act 1948) у 1949 році, Ірландія була проголошена республікою. Ірландія стала членом ООН у грудні 1955 року. 1973 року, країна приєдналася до Європейської економічної спільноти, попередника Європейського Союзу. Більшість ХХ століття держава не мала офіційних стосунків із Північною Ірландією, однак протягом 1980-х та 1990-х років уряди Великої Британії та Ірландії працювали разом з партіями Північної Ірландії над вирішенням конфлікту. З моменту підписання Страсноп'ятнична угоди у 1998 році, уряд Ірландії та виконавча влада Північної Ірландії співпрацювали у низці політичних напрямків у рамках Ради міністрів Північ/Південь, створеної даною угодою.
Ірландія знаходиться у першій десятці найбагатших країн світу за рівнем ВВП на душу населення[6] та індексі процвітання Legatum 2015 року.[7] 32-е місце у світі за розміром ВВП. Після приєдання до ЄЕС, Ірландія здійснила низку ліберальних економічних реформ, які спричинили швидке економічне зростання. Країна досягла значного процвітання між 1995 і 2007 роками, які стали називатися періодом Кельтського тигра. Процес безперервного економічного зростання було перервано безпрецедентною фінансовою кризою, яка розпочалася у 2008 році, у поєднанні з одночасним глобальним економічним крахом.[8][9] Однак, оскільки економіка Ірландії була найбільш швидко зростаючою в ЄС на момент 2015 року,[10] Ірландія продовжує швидке зростання у різноманітних економічних рейтингах. Наприклад, станом на 2019 рік, Ірландія займає 3-е місце в Індексі розвитку людського потенціалу.[11] Країна також займає високі показники в системі освітиполітичній свободі й дотриманні громадянських правсвободі преси та економічній свободі. Є членом Європейського СоюзуОЕСР та ООН. Ірландський уряд дотримується політики нейтралітету, і не приєдналась до НАТО,[12] щоправда приєдналась до партнерства заради миру. Країна має найвище щорічне зростання населення в Європі — 2,5%.

Немає коментарів:

Дописати коментар